Bailey Herbstreit The Beyer Award
Lauren Charpentier  The Hillier Award
Y Pham Outstanding Senior Award
Jiachen (Jeffrey) Ding Outstanding Senior Award
Alexina Federhen D+EA Honors Thesis
Zachary Kaan D+EA Honors Thesis
Y Pham D+EA Honors Thesis
Bailey Herbstreit D+EA Honors Thesis
Jacky Lin Best Color Prize, 2018 Contemporary Concept Photography Exhibition
Kati Peditto New Investigator Award, Center for Health Design
Zachary Kaan Study Abroad Award-semester Delft University of Technology (Fall 2018)
Erika Kane Study Abroad Award-semester Nuova Accademia di Belle Arti Milan    (Spring 2019)
Yaoyi Zhou Best Student Paper Award EDRA 2018, 2nd Place
Abby Lerner 2nd Place, Elsie Van Buren Rice Award in Public Speaking
Tuvshinzaya Amarzaya Early Career & Graduate School Research Travel Grant, National Geographic
Jonathan Pao Finalist, Aging Innovation Challenge, NYS Department of Health
Uchita Vaid Einaudi Center International Research Travel Grant
Paulina Villacreces Finalist, Aging Innovation Challenge, NYS Department of Health
Pitch Competition & Startup Selected for the eLab 2019, 2nd Place
CHE Emerging Tech Grant 2018, Julie Schaffer Salles Award
Jialin Ke Finalist, Aging Innovation Challenge, NYS Department of Health
Honorable Mention, What is a Hotel? Idea Competition, SWITCH Architecture
Honorable Mention 2018 Healthcare Environment Awards, Contract Magazine
3rd Place, BIG Idea Competition
1st Place, DEA Explorative Environments Competition
Anna Gannett Winner, Biomimicry Global Design Challenge
Joey Sun Winner, Biomimicry Global Design Challenge
Paulina Villacreces Winner, Biomimicry Global Design Challenge
Irene Lee The Beyer Award
Claudia Martino Parra The Hillier Award
Chloe Collins Outstanding Senior Award
Mané Mehrabyan Outstanding Senior Award
Alexandra Sugarman D+EA Honors Thesis
Erika Kane Study Abroad Award
Zachary Kaan Study Abroad Award
Bailey Herbstreit Human Ecology Alumni Association Grant
Amira Samiy Merrill Presidential Scholar
Audrey Tirtohadiguno Human Ecology Summer Research Stipend
Kati Peditto Arthur N. Tuttle Jr. Graduate Fellowship Health Facility Planning and Design
Dan Moon Ryu Family Foundation Scholarship
Annice Lee Hunter Rawlings III Presidential Research Scholar
Yu(Hannah)Hao Student Award for International Brain-Computer Interface Meeting
Human Ecology Alumni Association Grant
NSF Travel Grant for Affective Computing and Intelligent Interaction Conference
Micah Baclig University of New Hampshire Sustainability Institute Fellow
Jun Rong (Jeffrey) Neo 2017 Joel Polsky Academic Achievement Award, ASID Foundation
Yuan Ling Zi (Lily) Shi The Hillier Award
Faith Shin-Tse Wang The Beyer Award
Justin Horst Outstanding Senior Award
Kristen Thompson Outstanding Senior Award
Yodai Yasunaga Outstanding Senior Award
Sohyun (Sarah) Lee Honors Thesis
Siyi Chen Honorable Mention, International Biomimicry Challenge
Sukruti Gupta Honorable Mention, International Biomimicry Challenge
Gourab Kar Honorable Mention, International Biomimicry Challenge
Kati Peditto Honorable Mention, International Biomimicry Challenge
Samara Petigrow Honorable Mention, International Biomimicry Challenge
Mingyue Yang Honorable Mention, International Biomimicry Challenge
Yuan Ling Zi (Lily) Shi Finalist, Driverless Future Challenge
Yodai Yasunaga Finalist, Driverless Future Challenge
Jiaming Zhang Finalist, Driverless Future Challenge
Kati Peditto Doctoral Scholarship, St. Mary's College of Maryland
Lucia Song Merrill Presidential Scholar
Julie Gordonson SUNY Chancellor Award
Lucia Song The Hillier Award
Samara Petigro The Beyer Award
Megan Cackett Outstanding Senior Award
Julie Gordonson Outstanding Senior Award
Yuan Ling Zi (Lily) Shi Semi-Finalist, Steelcase NEXT student design competition
Natsuko Suzuki Honors Thesis Study Abroad Award-semester in Copenhagen, Denmark (Spring 2016)
Jun Rong (Jeffrey) Neo Student of the Year Award, IFMA Foundation International
Laura Stargala 2015 Retail Design Institute Student Design Competition
Kimberly Silver The Hillier Award
Eden Brachot The Beyer Award
Samantha Geraci Outstanding Senior Award
Caroline Burchell Outstanding Senior Award
Ethan Arnowitz First Prize, Herman Miller Student Video Contest 2015
Kendra Hayer First Prize, Herman Miller Student Video Contest 2015
Samantha Geraci Honorable Mention, Herman Miller Student Video Context 2015
Eden Brachot Honorable Mention, Herman Miller Student Video Context 2015
Gourab Kar Best Student Paper Award, EDRA46 International Conference
Mané Mehrabyan Writing in the Major Prize, The Knight Institute
Natsuko Suzuko Human Ecology Alumni Association Grant
Kristin Cheek Sustainable Behavior Change innovators
Eden Brachot Sustainable Behavior Change innovators
Sohyun (Sarah) Lee Study Abroad Award-semester in Copenhagen, Denmark (Summer 2015)
Hanna Zalusky The Hillier Award
William Higgins The Beyer Award
Mariel Strauch Outstanding Senior Award
Rachel Rosenbaum Outstanding Senior Award
Eric Faber Outstanding Senior Award
Hannah Zalusky Merrill Presidential Scholar
Eden Brachot Undergraduate Leadership
Katrina Stropkay Spencer Portfolio Award, Honorable Mention
Mindy Ha Study Abroad Award-semester in Yonsei University (Summer 2014)
Samara Petigrow Study Abroad Award-semester in Copenhagen, Denmark (Spring 2015)
Marie McKenna The Hillier Award
Jenny Zhao The Beyer Award
Cerise Marcela Student of the Year Award, IFMA Foundation International
Marie McKenna, Farrah Elamir, Jorge Adrian Campos Winner, Student Category, Burningman Airport Terminal International Design
Veronica Yambrovich Winner, FIGMENT2013 Artist Minigolf Course, Massive Motherboard
Jorge Adrian Campos Winner, FIGMENT2013 Artist Minigolf Course, Yesterday's Past
Jorge Adrian Campos Honorable Mention for their "Chasm Pavillion", ArchTriumph International
Laura Anderson Winner, FIGMENT2013 Artist Minigolf Course, Matrix
Christina Klosteridas Study Abroad Award-semester in Paris, France (Fall 2013)
Joanne Chen Study Abroad Award-semester in Tokyo, Japan (Spring 2014)
Lisa Joelle Jahn, Elana Foust, Marie McKenna, Farrah Elamir EPA People Planet Prosperity Grant, "Hybrid LED and Fiber Optic Sunlighting"
Kelton Mino Fulbright Fellowship Denmark, "Danish Codesign for Inclusion"
Cornell Council for the Arts Grant, "Aurorae: Mapping the Aurora Borealis"
EPA People Planet Prosperity Grant, "Hybrid LED and Fiber Optic Sunlighting"
Pranav Gupta GE Future of Innovation at Work Award, "Sunn: Circadian Lighting"
Divya Natarajan Winner, " Schneider Electric Student Sustainability Competition"
Sara Lesage The Hillier Award
Kelton Minor The Beyer Award, 1st Place Chicago Architecture Today's 2011 Int. Skyscraper Design Challenge, Merrill Presidential Scholar
Hannah Zalusky Study Abroad Award - semester in Denmark (Fall 2012)
Laura Lamadue Study Abroad Award - semester in Denmark (Fall 2012)
Katie Kelly Denmark - DIS Travel Grant
Stefana Scinta Florence Halpern Award for outstanding community service
Eden Brachot Garden Club of America Award for Summer Environmental Studies, Study Abroad Award - Terra Verde
Brie Reid Association of University Interior Designer Scholarship Award
Emily Mitchell Hunter Rawlings III Presidential Research Scholar
Tracy Potter Intercultural Leadership Award, Denmark - DIS/Cornell Scholarship Award
Gilad Meron College of Human Ecology Outstanding Senior Award
Uchita Vaid Human Ecology Alumni Research Grant, Cornell Graduate School Research Travel Grant, Cornell Graduate School Conference Grant
Giyoung Park College of Human Ecology Outstanding Senior Award
Alix Gerber The Hillier Award
Lauren Thomas New Zealand/Massey University College of Creative Arts
Nicole Eder Josh Aron '94 Memorial Scholarship
Elana Foust Undergraduate Research Grant
Thomas Levine Human Ecology Alumni Association Student Grantt
Jenna Lipson IFMA Foundation Scholarship from Greater Triangle Chapter
Ana Maria Quiros IFMA Foundation International Student of the Year Award
Ziqi Wu IFMA Foundation International Student of the Year Award, IFMA Foundation Sodexo Scholarship, Human Ecology Alumni Research Grant
Seo Yun Yang Florence Halpern Award for Outstanding Community Service
Sarah Levine Outstanding Senior - Ergonomics
Jenna Lipson Outstanding Senior - Facilities Planning + Management
Mabel Chen Outstanding Senior - Interior Design
Tal Gluck Honors Thesis
Brie Reid 1st Place Microsoft Firenze BXT Multi-Disciplinary Design Competition
Marielle Strauss Cornell Fashion Collective Runway Design Winner
Kristin Malyak Barcelona/CIEE - semester abroad
Carolina Pardo The Hillier Award
Sara Lesage Denmark/DIS Architecture and Design - semester abroad
Ada Ng UNSW - semester abroad
Stefana Scinta Scola Lorenzo de'Medici - summer study
Kelton Minor Denmark/DIS Architecture and Design - full study
Nathan Wasilewski Assoc. of University Interior Designers Scholarship, Graduate & Professional Student Assoc. Logo Design Competition
Esther Greenhouse Human Ecology Martha E. Fould & Jean Failing Fellowship
Tal Gluck Frederic Conger Wood Fellowship from Institute for European Studies
Will Minor Diversity Scholarship 2010-2011
Carla Wells Diversity Scholarship 2010-2011
Seo Yun Yang Honors Thesis
Jessica Haswell Semi-Finalist - Microsoft Firenze BXT